U srijedu, 21. lipnja 2023. godine pri Općoj bolnici Izola (Slovenija) održana je završna konferencija u sklopu prekograničnog projekta „Postupanje u masovnoj nesreći na prekograničnom području“ akronima „MAX AID“, sufinanciranog iz Programa prekogranične suradnje Interreg V-A Slovenija-Hrvatska 2014.-2020. Jednogodišnje projektne aktivnosti bile su prvenstveno usmjerene u osnivanju trajne suradnje institucija, konkretno onih zdravstvenih, u postupanju prilikom nastupa masovne nesreće na prekograničnom području Obalno-kraške regije i Istarske županije. Uz Opću bolnicu Izola (SB Izola) u ulozi vodećeg partnera, u sklopu projekta sudjelovali su Nastavni zavod za hitnu medicinu Istarske županije (NZHMIŽ), Opća bolnica Pula (OB Pula), Zdravstveni domovi Izola, Kopra i Pirana, Regijski centar za obavještavanje Kopar, Vatrogasna brigada Kopar i Javna vatrogasna postrojba Umag. Zdravstveni dom Ilirska Bistrica i Klinički bolnički centar Rijeka, također su bili uključeni u različitim domenama aktivnosti i to kao pridruženi partneri s ciljem prenošenja stečenog iskustva u obliku nekog budućeg sličnog projekta na prekograničnom području i Primorsko-goranske regije.
S ciljem uspostavljanja trajne prekogranične suradnje zdravstvenih institucija u slučaju moguće masovne nesreće, projektne institucije realizirale su „Protokol za postupanje partnerske mreže u slučaju masovne nesreće na prekograničnom području“, koji je bio testiran u praksi, u sklopu organizirane simulacijske vježbe masovne nesreće 22.4.2023. godine pri Osnovnoj školi Mate Balota u Bujama. Na razini cjelokupnog projekta, projektni su partneri dobavili različitu sufinanciranu opremu i to konkretno ultrazvučni aparat za orijentacijsku ultrazvučnu pretragu pacijenta (OB Izola), dva kontejnera za izolaciju odnosno provođenje zdravstvenog pregleda potencijalno zaraženih pacijenata u slučaju pandemije kao jednog od oblika masovne nesreće (OB Izola) te specijalno vozilo s prikolicom, opremljeno za potrebe masovne nesreće (NZHMIŽ). U cilju objedinjavanja i podizanja razine stručnosti zaposlenika, ugovoreni su međunarodno certificirani tečajevi i osposobljavanja iz područja liječenja kritično oboljelih i teško ozlijeđenih pacijenata. U tom su smislu bili obuhvaćeni tečajevi s dodatnim postupcima oživljavanja kod odraslih i djece; postupci pri rizično ozlijeđenom osobom u pred bolničkom i bolničkom liječenju te hitnog ultrazvučnog pregleda.
Posebno treba istaknuti trodnevni tečaj o mjerama zdravstvene zaštite u slučaju velikih nesreća (akronim MRMI tečaj) na kojem je sudjelovalo 67 zdravstvenih djelatnika iz Slovenije i Hrvatske. Uspješno položenim ispitom polaznici su stekli temeljna teorijska znanja o spašavanju unesrećenih u masovnim nesrećama te sustavno i praktično iskustvo u simulacijskim vježbama. Jednogodišnje projektne aktivnosti između projektnih partnera iznjedrile su još kvalitetniju suradnju koja će predstavljati značajan temelj u realizaciji nekog budućeg zajedničkog projekta za dobrobit stanovnika na prekograničnom području Istarske i Obalno-kraške regije.